Летен десерт: овошна пица

Рехидрира и освежува, а воедно ги задоволува вашите потреби за слатко…
Вкусно, декоративно и лесно за приготовка,
оваа овошна пица е совршено летно освежување за топлите денови!

Потребни состојки:

  • лубеница
  • 1 1/2  шолја павлака
  • 1 лажица ванила екстракт
  • 1 лажица мед
  • кора и сок од 1/2 портокал
  • овошје за декорирање

Начин на подготовка:

Исечете ја лубеницата напречно, така што ќе добиети големи кругови.
Павлаката, медот. ванилата, кората и сокот од портокал измешајте ги во сад и премачкајте го кругот лубеница. Врз него, наредете сецкано овошје: јагоди, киви, праски, боровинки…

Исечете парчиња и послужете.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *