Здрав Нутела крем- направете го сами!

4 едноставни намирници – толку ви се  потребни за подготовка на овој вкусен и пред се ЗДРАВ домашен намаз!

Потребни состојки:

  • 2 големи шолји лешници
  • 1 шолја јаворов сируп
  • 3 лажици какао во прав
  • вода по потреба

Начин на подготовка:

Лешниците прво испечете ги, а потоа ставете ги во процесор за храна (или помоќен блендер).

Треба да се иситнат до најситни делови, по можност да се добие прав.
Потоа додате го јаворовиот сируп и какаото и повторно блендирајте.
Ако е смесата премногу густа, додате малку вода.

Намачкајте на кришка интегрален леб и уживајте!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *